Polski

emocje dla najmłodszych

W Krośnie nie brakuje miejsc, w których dzieci doskonale się bawią, a wśród nich sporo takich, w których emocji nie braknie i rodzicom.


W pierwszej kolejności warte polecenia jest Centrum Dziedzictwa Szkła, w którym ciekawie spędzić czas mogą i dzieci, i rodzice, poznając techniki produkcji i zdobienia szklanych przedmiotów oraz biorąc udział w warsztatach i samodzielnie wykonując pamiątkę z pobytu w Krośnie – szklaną, ceramiczną lub choćby rysunkową. Głównie dla dzieci stworzono tu ekspozycję szkło w fizyce i specjalnie dla nich jeździ po Krośnie kolejka - w przestronnych i wygodnych wagonikach można odbyć przejażdżkę ulicami Krosna, z płyty Rynku do Ogródka Jordanowskiego i z powrotem.


emocje dla najmłodszych

Krośnieński Ogródek Jordanowski z pewnością przypadnie do gustu wszystkim dzieciom, jeśli zechcemy dać im nieco czasu na zabawę w tym pięknym parku. Znajdujący się tu plac zabaw wyposażony jest w urządzenia przystosowane dla dzieci w każdym wieku. Kiedy znudzą im się zjeżdżalnie i karuzele, choć to mało prawdopodobne, możemy wybrać się na spacer urokliwymi alejkami parku lub deptakiem, nad brzegiem Lubatówki.

Wyliczając miejsca w Krośnie, które spodobać się mogą dzieciom warto dodać, że latem na płycie Rynku usypywana jest sztuczna plaża. Wszystkie maluchy na pewno chętnie pobawią się w olbrzymiej piaskownicy, a rodzice mogą w tym czasie spokojnie wypić kawę w jednym z restauracyjnych ogródków wystawianych latem na płytę rynku.

Większość dzieci nie przepada za zwiedzaniem muzeów, jednak krośnieńskie Muzeum Rzemiosła jest wyjątkowe – milusińscy znajdą tu bowiem eksponaty, którymi będą się mogli pobawić – w tym stuletni gabinet fryzjerski. O zegarach wieżowych już nie wspominając...


emocje dla najmłodszych

Tym, którzy szukają mocniejszych wrażeń dla swoich dzieci polecamy Linowy Park Przygody, który jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce. Trasy są zróżnicowane i pod względem trudności i wysokości, ale nawet sześciolatek znajdzie tu coś dla siebie.

W dzielnicy Polanka znajduje się Rodzinny Park Rozrywki – Park Mani – który na pewno przypadnie do gustu wszystkim dzieciom. Do zabawy kule wodne, adekwatny dla dzieci basen, łódki i mini park linowy z emocjonującymi tyrolkami a nawet specjalny labirynt, w którym dzieci znajdą skarb. Do tego samochodziki i motorki – bezpieczne, bo akumulatorowe. Jedyna wada – park czynny jest tylko w sezonie ciepłym.

W wypadku niepogody i w sezonie zimowym mamy za to sale zabaw  - Fikoland przy ul. Jagiellońskiej. Oferuje dmuchane tory przeszkód, zjeżdżalnie czy choćby baseny z piłeczkami. Znajdzie się też miejsce dla utalentowanych plastycznie czy przyszłych sportowców.

Jeśli planujemy spędzić w Krośnie nieco więcej czasu warto rozważyć krótką wycieczkę poza miasto. Ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi, czy to przy okazji wycieczki szkolnej, czy też rodzinnej wyprawy, możemy znaleźć m.in.: w Żarnowcu i Odrzykoniu.

emocje dla najmłodszych

W tym pierwszym odtworzono izbę lekcyjną z drugiej połowy XIX wieku z typowym wyposażeniem z tamtych czasów, dzieci mogą zatem popróbować pisania piórem czy spróbować gier podwórkowych sprzed ponad 100 lat. Na zamku Kamieniec w Odrzykoniu obok zwiedzenia ciekawych dla turystów w każdym dosłownie wieku ruin zamku, dzieci mogą wziąć udział w warsztatach lepienia z gliny lub toczenia naczyń na kole garncarskim a te nieco większe zwiedzić salę tortur – jak najbardziej interaktywną!


Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej odbywają się zajęcia dla zorganizowanych grup szkolnych.

Proponujemy lekcje:

  • sezonowe (szczegóły w kalendarzu)
  • całoroczne, połączone ze zwiedzaniem Etnocentrum, z wykorzystaniem autentycznych rekwizytów oraz tekstów kultury tradycyjnej (legendy, pieśni) w wybranym scenariuszu.


Krosno dla dzieci

fot.: Ł.Jaracz (1), Centrum Dziedzictwa Szkła (2), Muzeum Rzemiosła (3), Szkoła Ludowa (4)