Polski Language

strefa imprez

Krosno, od wieków znane z bogatego życia kulturalnego, również współcześnie może poszczycić się wieloma imprezami, także takimi, które zyskują uznanie i publiczność daleko, niekiedy bardzo daleko od granic regionu.


Na pewno do takich inicjatyw należą, organizowane od wielu lat tradycyjnie w „Majówkę”, prestiżowe Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe, którym towarzyszy piknik lotniczy „Balony nad Krosnem”. Obie imprezy cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a ze względu na swój międzynarodowy zasięg należą do najważniejszych wydarzeń w mieście.

Krosno na jeden dzień w roku staje się stolicą Polski. "Wjazd Króla", przyciągająca tłumy widzów rekonstrukcja historyczna.

Kolejną niezwykłą imprezą plenerową są odbywające się pod koniec sierpnia Karpackie Klimaty, które zamieniają Krosno w wielobarwne centrum kultur pogranicza. Przez trzy dni miasto gości artystów z całych Karpat, prezentujących swój dorobek artystyczny a krośnieński rynek zamienia się w wielką biesiadną salę - za przyczyną Festiwalu Win Węgierskich organizowanego przez Stowarzyszenie „Portius”. Karpackie Klimaty stanowią prawdziwą „ucztę” dla miłośników muzyki, kultury, sztuki i kuchni pogranicza karpackiego.

Imprezą godną polecenia są także odbywające w czerwcu Dni Krosna Miasta Szkła, które promują miasto jako zagłębie szklane o wieloletnich tradycjach. Przy okazji plenerowych występów, biesiad i innych frapujących wydarzeń, prezentowane są unikatowe wyroby szklane, z których Krosno szeroko słynie w kraju i za granicą.

Czerwiec to także tradycyjna Wielokulturowa Sobótka nad Wisłokiem odbywająca się w noc św. Jana. Oprócz barwnego widowiska i puszczania wianków odbywają się koncerty, degustacje, wspólne wypiekanie proziaków i biesiadowanie.

My jesteśmy YOUNG! Festiwal Young Arts co roku zabiera nas w niesamowitą podróż po muzycznym świecie. Muzyka rozbrzmiewa w wyjątkowych i zaskakujących lokalizacjach Krosna. A koncert finałowy kończąc muzyczną podróż prawdziwym orkiestrowym fajerwerkiem, który na długo pozostanie w Waszej pamięci. Bardzo ważnym elementem festiwalu są występy młodych wirtuozów, uczestników kursów muzycznych Young Arts Masterclass.


Pod koniec lipca z kolei zapraszamy do Krosna na oryginalne i wyjątkowo interesujące wydarzenie, Wjazd Króla.  To niezwykła i widowiskowa impreza. Oprócz koncertów, prezentacji, wykładów i nieodzownej biesiady, ważnym punktem imprezy jest happening artystyczny „Rozświetlenie nocy”.

Ważnym wydarzeniem są również organizowane od wielu lat Krośnieńskie Spotkania Teatralne (edycja wiosenna i jesienna), na które zjeżdżają do Krosna znakomite teatry z całej Polski, prezentując swoje najciekawsze przedstawienia. Towarzyszą im spotkania z wybitnymi aktorami i reżyserami a także wystawy prezentowane w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza.

Z kolei miłośnikom teatru alternatywnego, a więc sztuki prezentowanej niekoniecznie na deskach teatru, polecamy odbywające się jesienią Nocne Teatralia „Strachy”. Ten barwny festiwal sztuki odbywa się na Starym Mieście, na scenie przy hutniczym piecu i wielu jeszcze zaskakujących miejscach.

Miłośnikom muzyki dedykowane są jeszcze dwie cykliczne imprezy. W pierwszej połowie września do Krosna zjeżdżają najwybitniejsi twórcy bluesa z kraju i ze świata, aby wziąć udział w „Galicja Blues Festival”. Jest to wydarzenie cieszące się dużym uznaniem wśród miłośników tego gatunku a na towarzyszących konkursowym zmaganiom koncertach grywają największe gwiazdy światowego bluesa.

Pod koniec września natomiast rozpoczyna się Krośnieńska Jesień Muzyczna – impreza dedykowana miłośnikom muzyki klasycznej.

Warto także na koniec wspomnieć o organizowanym przez Muzeum Rzemiosła Międzynarodowym Biennale Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna”, imprezie nawiązującej z kolei do bogatych tradycji tkackich Podkarpacia. Jest to kolejny konkurs o randze światowej, w którym uczestniczą artyści nie tylko z Europy ale i Kanady, USA, Japonii czy Izraela. I nic dziwnego, bowiem ze względu na prestiż i ugruntowaną popularność wydarzenie weszło już na stałe do kalendarza europejskich i światowych imprez z dziedziny tkactwa artystycznego.


fot.: P.Fiejdasz (1,3,5,6,7,8), arch. Urząd Miasta Krosna (2), Centrum Dziedzictwa Szkła (4)
strefa imprez

strefa imprez

strefa imprez


strefa imprez

strefa imprez