Polski Language

Centrum Dziedzictwa Szkła (dla dzieci)

Odwiedzając Centrum z naszymi milusińskimi możemy nie tylko przybliżyć im historię hutnictwa szkła i wspólnie obejrzeć wybitne dzieła artystów tworzących w tym niezwykłym materiale, ale także poznać techniki produkcji i zdobienia szklanych przedmiotów.
Na zwiedzanie całego kompleksu Centrum Dziedzictwa Szkła, obejmującego budynek główny oraz piwnice przedproże, należy zarezerwować około dwóch godzin. W budynku głównym dzieci z pewnością z zaciekawieniem obejrzą jak z rozgrzanej do białości szklanej masy hutnicy wytwarzają przedmioty dekoracyjne jak np. wazony, czy patery na owoce. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających jest możliwość spróbowania swoich sił w wydmuchiwaniu szkła.
W programie zwiedzania Centrum Dziedzictwa Szkła znajdują się także różnego rodzaju warsztaty, w których wziąć udział mogą nie tylko dzieci, ale całe rodziny. I tak, możemy tutaj spróbować grawerowania na szkle, robienia witraży oraz produkcji szklanych figurek metodą palnikową. Warsztaty dla dzieci obejmują również zajęcia twórczego recyklingu szklanych przedmiotów codziennego użytku oraz malowanie na szkle. Rzeczy powstałe podczas warsztatów, dzieci mogą zabrać ze sobą na pamiątkę.

Dla najmłodszych turystów z pewnością interesujące okaże się także niesamowite malowidło 3D, przedstawiające hutników przy pracy, znajdujące się na poziomie -4. Po jego obejrzeniu możemy powrócić na płytę Rynku, najdłuższymi na Podkarpaciu ruchomymi schodami, i przejść do piwnic przedprożnych gdzie znajduje się druga część ekspozycji Centrum Dziedzictwa Szkła. Z myślą o dzieciach stworzono tu wystawę „Szkło w fizyce”, która poprzez zabawę i możliwość samodzielnego wykonywania eksperymentów z użyciem soczewek, kalejdoskopu i światłowodów, przybliży im właściwości szkła, dając przy tym mnóstwo frajdy.

Kolejną atrakcją dla dzieci znajdującą się w ofercie Centrum Dziedzictwa Szkła, jest kolejka turystyczna.

fot.: arch. CDS


Centrum Dziedzictwa Szkła (dla dzieci)
Godziny otwarcia (pon-sob): 9:00 – 17:00 *ostatnie wejście na zwiedzanie całości obiektu o 15:00
Godziny otwarcia (niedz): 11:00 – 17:00 *ostatnie wejście na zwiedzanie całości obiektu o 15:00
Godziny otwarcia poza sezonem: miastoszkla.pl/kontakt/
Dodatkowe informacje: Informacje i rezerwacja pod numerem telefonu: 13 44 400 31
Strona internetowa: miastoszkla.pl/