Polski Language

Balony nad Krosnem - MAJÓWKA 2018

Oprócz niezwykle ekscytujących zawodów balonowych, w bogatym programie imprezy znajdziecie pokazy lotnicze, występy znanych artystów, rodzinny piknik, kiermasze rozmaitości i liczne stoiska gastronomiczne. Majowe niebo nad Krosnem, pełne wielobarwnych balonów jest widokiem niepowtarzalnym i godnym polecenia. Koniecznie zapoznajcie się z programem!


 

 
Plakat Balony nad Krosnem 2018
NAJWAŻNIEJSZE BALONOWE INFORMACJE


 • Loty balonów

Organizatorzy zaplanowali 6 startów balonów, w poniedziałek (30.04), we wtorek (1.05) i w środę (2.05). Tradycjnie loty balonów odbywają się ok. godz. 6.00 i ok. godz. 18.00. Do Krosna przyjedzie ponad 30 załóg balonowych - 16 załóg z Polski, 8 z Litwy, 4 ze Słowacji i 2 z Węgier. Pośród nich mistrzowie i wicemistrzowie Europy oraz czołówka baloniarzy polskich. Uroczyste otwarcie zawodów, na których przedstawione zostaną załogi balonowe, odbędzie się w niedzielę (29.04) na krośnieńskim rynku.

 • Balonowe koncerty

W poniedziałek (30.04) i we wtorek (1.05) w godz. 20.00-24.00 odbywać się będą dyskoteki pod gołym niebem, a w środę (2.05) koncerty finałowe. W poniedziałek (30.04) królować będzie muzyka pop (radio hits) w wykonaniu DJ Mirjami - to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich DJ-ek. We wtorek (1.05) zabrzmi muzyka retro z lat 80. i 90. Imprezę rozkręci DJ Danny White znany w wielu słowackich i polskich klubach. W środę (2.05) na zakończenie imprezy balonowej na scenie zagrają: I-Sha-Vii - zespół bluesowy; Chris Jagger's Acousstic trio - to młodszy brat Micka Jaggera z The Rolling Stones; Sound'n'Grace - chór znany z programu Mam Talent; Grzegorz Hyży znany z programu X Factor.

 • Pokazy lotnicze 

Dla miłośników lotnictwa szykuje się prawdziwa gratka. Już we wtorek (1.05) w godzinach 11.00-14.00 odbędą się pokazy lotnicze. W programie pokazów i akrobacji m.in.: przeloty repliki francuskiego myśliwca Nieuport z czasów I wojny światowej; prezentacja krośnieńskiej grupy Cellfast Flying Team; bitwa powietrzna w wykonaniu Retro Sky Team ze Słowacji; występ Artura Kielaka w duecie z Yakiem3, który jest repliką myśliwca z II wojny światowej; prezentacja samolotów z Podkarpacia: Piper Seneca2, PZL M20 Mewa, M28 z PZL Mielec oraz Antonov 2 z Aeroklubu z Mielca; akrobacja szybowcowa.


Również we wtorek odbędzie się pierwszy zlot samolotów lekkich na Podkarpaciu. Do Krosna przyleci ponad 50 maszyn, m.in. z Polski, ze Słowacji, Czech i Węgier. Samoloty będzie można oglądać na wystawie statycznej oraz w bardzo widowiskowej konkurencji na celność lądowania.


 • Balonowa linia MKS

Balony nad Krosnem to jedna z większych imprez organizowanych w regionie podczas majowego weekendu. Koncerty gwiazd, pokazy lotnicze, wesołe miasteczko i inne przygotowane na majowy weekend atrakcje gromadzą na krośnieńskim lotnisku wielotysięczną publiczność. Wraz z nią, w okolicach lotniska pojawiają się tysiące samochodów i problemy z ich zaparkowaniem. Odpowiedzią na brak miejsc parkingowych, ale także na nową lokalizację imprezy (od strony ul. Kaczorowskiego), są dwie „balonowe” linie autobusowe, kursujące na miejsce imprezy.Autobusy będą kursowały pomiędzy najważniejszymi przystankami w mieście na trasach:

 • Linia Balonowa 1

Plac Monte Cassino (tzw. Rondo) – Dworzec – Osiedle WSK – Zręcińska – Lotnisko (ul. Kaczorowskiego)

 • Linia Balonowa 2

Plac Montecassino - Osiedle Traugutta – Starostwo Powiatowe przy ul. Bieszczadzkiej – ul. Bohaterów Westerplatte – Plac Monte Cassino (tzw. Rondo).


Szczegółowy rozkład jazdy jest dostępny na stronach MKS - kliknij. • Dodatkowe atrakcje
STREFA WARSZTATOWA


Planetarium

30 kwietnia 2018, 1 maja 2018, 2 maja 2018, godzina 11.00-18.00, lotnisko

Wejście do planetarium o pełnych godzinach (grupy max. 25-osobowe). Wejściówki do odebrania w namiocie organizacyjnym w dniach imprezy.

 

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny

30 kwietnia 2018, godzina 11.00-18.00, lotnisko

Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza (Dolina Wiedzy)

 

Stanowiska naukowe:

1. Fascynujący świat fizyki - stanowisko popularnonaukowe
2. Kuchnia molekularna - stanowisko z pokazami i prezentacją kuchni molekularnej
3. Heweliusze Nauki - Science busking oraz 15-minutowe pokazy „Niech zabrzmi muzyka” (pokazy co ok. 1,15h, naprzemiennie z science busking)


Stanowiska piknikowe:

1. Strefa lotnictwa:

Symulatory lotu są w pełni profesjonalnie i odwzorowują faktyczne warunki panujące podczas lotu.

 • Symulator lotów szybowcem -kształt modelu przypomina kokpit prawdziwego szybowca. Program komputerowy symuluje zachowanie prawdziwego statku powietrznego w locie lub w innych fazach.
 • Symulator lotu samolotem Virtual Reality - symulator przeznaczony jest do prezentacji podstawowych właściwości samolotów oraz zapoznania z podstawami pilotażu. Wirtualna rzeczywistość umożliwia rozglądanie się w trakcie lotu symulacyjnego, a także generowanie odczuć związanych z widzeniem stereoskopowym.

Demonstratory naukowe:

 • Tunel aerodynamiczny - eksponat składa się z dmuchawy, która wymusza przyśpieszony przepływ powietrza w przestrzeni, w której znajduje się fragment skrzydła o specjalnie dobranym profilu lotniczym. Eksponat obrazuje opływ powietrza wokół skrzydła samolotu, a animatorzy wyjaśniają w jaki sposób samolot unosi się w powietrze.
 • Alfabet Morse’a - przy pomocy klucza telegraficznego użytkownik wpisuje wybrane słowo, np. swoje imię i sprawdza poprawność wykonanych znaków na ekranie monitora. Użytkownik po przeciwnej stronie ma za zadanie rozszyfrowanie przesłanego słowa.
 • Koła zębate - eksponat pozwala zobrazować sposób działania przekładni zębatych, a dzięki kilku rodzajom konfiguracji kół zębatych, użytkownik może uzyskać różne prędkości obrotowe.

 

Łamigłówki - to zbiór zadań i zagadek logicznych do rozwiązania, które wymuszają kreatywność uczestników.

 

2. Strefa konstruktora:

 • Most Leonarda - uczestnicy mają za zadanie zbudować drewniany most w kształcie łuku, bez żadnych elementów wspierających oraz bez użycia kleju, sznurka lub gwoździ.
 • Skrzydła - uczestnicy będą mogli samodzielnie wykonać skrzydła, które następnie można założyć na plecy.

3. Stanowiska piknikowe (strefa doświadczeń):

 • Ciecz nienewtonowska - uczestnicy mogą pobawić się różnokolorową cieczą, która zachowuje się różnie pod wpływem naprężenia. W zależności od siły działającej na taki ośrodek, a także szybkości ich zmienności może zachowywać się podobnie do ciał stałych, np. pękając bądź odkształcając się lub rozpływać się jak ciecz.
 • Polimerowy glut z boraksu - uczestnicy sami „produkują” masę w różnych kolorach. Substancja ta dopasowuje się do każdego naczynia, daje się z łatwością formować, rozciągać, pęka i odbija się od podłoża. Eksperyment sprawia wiele frajdy małym dzieciom, a starsze mogą doświadczalnie sprawdzić jak z dwóch różnych substancji otrzymujemy trzecią o zupełnie innych właściwościach.
 • Kolorowanki – kolorowanki do wyboru (projektowane przez fundację, które tworzą historyjkę z tematyki lotnictwa.
 • Klocki Clik Toys - przeznaczone są dla małych dzieci, które dzięki instrukcjom mogą samodzielnie zbudować różnego rodzaju budowle.
 • Dodatkową atrakcję będzie demonstrator naukowy „Lustro Frankensteina”.

Akademia Młodego Inżyniera

1 maja 2018, godzina 11.00-18.00, lotnisko

Akademia Młodego Naukowca

2 maja 2018, godzina 11.00-18.00, lotnisko

 

WARSZTAT MASZYN LATAJĄCYCH:

 

Warsztat maszyn latających: balony

30 kwietnia 2018, godzina 11.00-18.00, lotnisko

Warsztat maszyn latających: samoloty

1 maja 2018, godzina 11.00-18.00, lotnisko

Warsztat maszyn latających: latawce

2 maja 2018, godzina 11.00-18.00, lotniskoWesołe miasteczko oraz punkty handlowe i gastronomiczne:

29 kwietnia 2018 (10.00 - 20.00), 30 kwietnia - 2 maja (10.00 - 24.00)

 

 

BALONOWE PARTY

 

DJ MIRJAMI

30 kwietnia 2018, godzina 20.00-24.00, lotnisko

Muzyka pop (radio hits)

 

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich DJ-ek. Znana nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Świadczą o tym liczne zagraniczne bookingi, m.in. w Japonii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Włoszech, Holandii, Turcji, Albanii, Jordanii, Indonezji, Malezji, Tajwanie, Czechach, Słowacji, Ukrainie, Estonii, Szwajcarii, Emiratach Arabskich czy Belgii. Grała na kilku zagranicznych festiwalach, na jednej scenie, z takimi postaciami jak Tiesto, Skrillex czy Mike Candys.

 

Prowadzenie: Dj Carry (Paweł Bożętka) i Dj Alex Light

 

DJ DANNY WHITE (Słowacja)

1 maja 2018, godzina 20.00-24.00, lotnisko

Muzyka retro (lat 80/90.)

 

Znany w wielu słowackich i polskich klubach. Przygodę z konsolą rozpoczął 10 lat temu, jego ulubione style muzyczne to electro oraz electro-house. Publiczność Balonów nad Krosnem z pewnością doceni jeden z jego atutów - jako Dj ze Słowacji świetnie mówi po polsku.

 

Prowadzenie: Dj Carry (Paweł Bożętka) i Dj Juri (Dominik Jurczak)

 

BALONOWE KONCERTY (BIOGRAMY)

Początek godzina 18.00

 

I SHA-VII

2 maja 2018, lotnisko

 

I-Sha-Vii (Nina Sawicka) urodziła się i kształciła muzycznie w Polsce. Zauważona podczas warsztatów muzycznych Blues nad Bobrem przez Romana Puchowskiego, z którym kilka lat później nagrała kilka kawałków bluesowych. Gościła w Krośnie podczas Galicja Blues Festival. Występ z Tomaszem Krukiem uważa za moment zwrotny w swojej karierze. Po pierwszych sukcesach i zaistnieniu w środowisku muzycznym (jej piosenka pojawiła się na kultowej już płycie „Krakowskie klimaty bluesowe”) wyruszyła w świat, między innymi objeżdżając samotnie autostopem całe Stany Zjednoczone w ciągu trzech miesięcy. Ostatecznie osiadłszy w Bristolu (Wielka Brytania), coraz mocniej wrasta w lokalne środowisko muzyczne. Zdobywa coraz większą popularność dzięki unikalnym kompozycjom i bardzo ciekawej osobowości na scenie.

 

Plakat Koncert SHACHRIS JAGGER'S ACOUSTIC TRIO

2 maja 2018, lotnisko

Młodszy brat Micka Jaggera z The Rolling Stones. Swoją profesjonalną muzyczną karierę rozpoczynał we wczesnych latach 70., nagrywając dwa albumy: „You know the name, but not the face” (1973) i „The Adventures of Valentine Vox the Ventriloquist” (1974) dla Davida Geffena z Asylum Records z Los Angeles. Użyczył też swojego głosu na płycie Erica Claptona „No reason to cry” (1976). Jako autor piosenek współpracował z francuskim producentem Frankiem Langolfem oraz pomagał bratu przy tworzeniu materiału na płyty The Rolling Stones „Dirty work” i „Steel wheels”.

Na początku lat 90. Chris powrócił do czynnego muzykowania albumem „Atcha” (1994), na którym oprócz towarzyszącego mu zespołu udzielali się: David Gilmour (Pink Floyd), Dave Stewart (Eurythmics) i Leo Sayer. Od tej pory koncertuje regularnie, głównie ze swoim zespołem Atcha lub folkowo-akustycznym Acoustic Trio (Europa, Kanada, Japonia, Australia), oraz nagrywa płyty. Ostatnim, dziewiątym z kolei studyjnym albumem Chrisa jest płyta „Concertina Jack” wydana pod koniec 2013 roku z gościnnym udziałem: brata Micka, członków sekcji dętej The Rolling Stones: Bobby'ego Keysa i Tima Riesa oraz byłego współpracownika Chrisa, znakomitego irlandzkiego gitarzysty Eda Deana. Muzyczna twórczość Chrisa Jaggera to mieszanka folku, bluesa, cajun i muzyki country, pełna żywiołowości, pozytywnej energii i radości z grania.

 Plakat Christ Jagger'sSOUND'N'GRACE

2 maja 2018, lotnisko

 

Wspaniałe głosy, energia, niesamowite emocje, chwile wzruszenia - tego dostarczy słuchaczowi chór Sound’n’Grace, okrzyknięty przez jurorów programu Mam Talent najlepszym chórem w Polsce! Sound’n’Grace to zespół w którym każdy z wokalistów to doskonale oszlifowany diament, dzięki czemu razem tworzą bogactwo muzycznych możliwości. Zwykły wieczór zamienią w wyjątkowe wydarzenie, które zapadnie słuchaczom w pamięci na długo... Ci młodzi, utalentowani artyści to grupa przyjaciół, którzy pod kierunkiem jedynego w Polsce duetu dyrygenckiego: Ani Żaczek i Kamila Mokrzyckiego od 2005 roku wspólnie realizują pasję, jaką jest dla nich muzyka.
 
W ich repertuarze można znaleźć gospel, soul, r&b, jazz, funk, S’n’G świetnie odnajdują się na kameralnych, klimatycznych koncertach, jak i na wielkich scenach. W zależności od charakteru koncertu potrafią zbudować atmosferę spokoju i wyciszenia lub zafundować niesamowicie energetyczną, muzyczną eksplozję!
 
W czerwcu 2015 roku premierę miał debiutancki album studyjny grupy zatytułowany „Atom”. Płyta promowana była przez single: „Dach”, „Możesz wszystko”, „Nadzieja” i „Na pewno”.
 
Piosenka „100” to zwiastun nowej płyty chóru Sound'n'Grace i Filipa Laty (uczestnika ostatniej edycji The Voice of Poland), której premiera odbyła się 17 listopada 2017.
 

Album zawiera, poza znanymi już hitami „100”, „Sens”, „Gdy Gwiazdka” czy „Idealnie”, wiele znakomitych piosenek, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Nie zabrakło również gości specjalnych, będzie można usłyszeć głosy Filipa Laty, Mateusz Ziółki, Juli oraz Merghani.

 Plakat Sound'n'Grace

GRZEGORZ HYŻY

2 maja 2018, godzina 18.00, lotnisko

 

Doskonałe poczucie rytmu, niepokojąco hipnotyzujący wokal, a przede wszystkim jasno określony pomysł na własną twórczość - to wszystko sprawia, że Grzegorz Hyży debiutuje w sposób, jakiego nie powstydziłby się nie jeden bardziej doświadczony artysta.
 
Premiera debiutanckiego albumu „Z całych sił” miała miejsce 27 maja 2014 roku. Od tamtego momentu światło dzienne ujrzało 5 singli, wszystkie podbiły serca słuchaczy i okazały się wielkimi przebojami (ok. 30 milionów odtworzeń klipów na YouTube).
 
„Na chwilę”, „Wstaję”, „Pusty dom”, „Zagadka” czy "Pod wiatr" pozwoliły artyście ugruntować swoją pozycję na rynku muzycznym.
 
W 2017 roku wydaje „Momenty”. Drugi, długo wyczekiwany album to w karierze Grzegorza Hyżego moment szczególny. Otwiera bowiem nowy etap, naznaczony o wiele większą świadomością stylu i artystyczną ambicją.
 
Miarą sukcesu drugiego albumu jest chociażby singiel „Pod Wiatr”, który osiągnął status Podwójnej Platyny z 22-milionową liczbą odtworzeń na YouTube, a „O Pani” stała się najczęściej graną polską piosenką w polskich rozgłośniach radiowych w 2017 roku.

 Plakat Grzegorz Hyży


Aktualne informacje znajdziecie na oficjalnym profilu facebookowym Balony nad Krosnem.