Polski

Muzeum Podkarpackie

Niezwykłe muzeum, które w jednym miejscu gromadzi tak różnorodne pamiątki przeszłości, że każdy na pewno znajdzie tu coś dla siebie. Czy to miłośnik szkła i nafty, czy… Chopina.


Siedzibą muzeum jest wkomponowany w zabudowę Starego Miasta dawny pałac biskupów przemyskich, którzy obrali sobie Krosno jako jedną ze swoich siedzib. Budynek posiada długą historię, sięgającą XIV w. - czasów biskupa Eryka z Winsen, tak zasłużonego dla krośnieńskich Franciszkanów. Wzniesiony przez niego drewniany dwór w XVI w. zastąpił murowanym biskup Stanisław Tarło. W I poł. XVII w. pałac odkupiła od biskupstwa Zofia z Ligęzów Skotnicka i nadała mu obecny kształt - pamiątką po niej i jej mężu – Janie Skotnickim, panie na zamku Kamieniec, są kartusze herbowe na elewacji pałacu.

I Tarło i Skotniccy spoczęli w pobliskim kościele farnym a gmach pełnił w kolejnych dekadach różne funkcje – tak kościelne jak i świeckie, te ostatnie zwłaszcza za czasów austriackich, kiedy mieścił i koszary, i szkołę, i sąd. Przebudowywany i dostosowywany architektonicznie do potrzeb austriackich urzędników stracił z czasem wygląd rezydencji, stając się kolejnym gmachem użyteczności publicznej. Od lat 50. XX w. szczególnym – stał się bowiem siedzibą muzeum, którego nie możecie ominąć wędrując po Krośnie.

Szczególnie, jeśli interesują Was dzieje sztandarowych przemysłów tej ziemi – naftowego i szklarskiego. Największą chlubą placówki jest przecież jedna z największych w Europie kolekcji lamp naftowych (około 900 eksponatów !) i pamiątek po ojcu przemysłu naftowego, Ignacym Łukasiewiczu. Lampy pochodzą niemal z całego świata i z różnych epok, kolekcja stanowi zatem okazję nie tylko do podróży po rozwoju techniki ale i po zmianach gustów i upodobań mieszczańskich wnętrz.

Nie mniej szczyci się muzeum kolekcją współczesnego szkła użytkowego i artystycznego, która – w połączeniu ze zbiorami pobliskiego Centrum Dziedzictwa Szkła – stanowi największy tego rodzaju zbiór w kraju. Tylko tu zobaczycie pierwsze komplety szkła użytkowego wyprodukowane w Krośnie i tylko tu znajdziecie najciekawsze wyroby kilkudziesięciu hut, które działały w tym mieście, wprowadzając własne wzornictwo, bardzo często zupełnie niepowtarzalne.


Muzeum PodkarpackieMuzeum Podkarpackie

Muzeum Podkarpackie


Muzeum Podkarpackie


Jeśli bliższa Wam jest archeologia – prosimy bardzo. Bogate zbiory dotyczą pradziejów Podkarpacia, a ich unikatowość wynika z włączenia do kolekcji arcyciekawych znalezisk z wykopalisk prowadzonych kilkanaście lat temu na krośnieńskim rynku oraz jeszcze słynniejszych skarbów Karpackiej Troi w Trzcinicy, która przecież stanowi oddział krośnieńskiego muzeum. A może spacer wzdłuż średniowiecznego muru? Też jest w ofercie.

Placówka gromadzi także zabytki dotyczące historii regionu oraz dzieła sztuki twórców związanych z Krosnem, jak choćby S. Bieszczada czy S. Bergmana. A kolejnym unikatem jest fortepian z epoki chopinowskiej, który nie jest bynajmniej tylko eksponatem, lecz od czasu do czasu odgrywa główną rolę w organizowanych tu koncertach.

Zwiedź muzeum wirtualniefot.: Muzeum Podkarpackie
fot. ekspozycji z czasów II Wojny Światowej - arch. Arete sp. z o. o.

Godziny otwarcia w sezonie letnim (V-X) (wt-pt): 9.00-16.00
Godziny otwarcia w sezonie letnim (V-X) (sob-ndz): 10.00-15.00
Godziny otwarcia w sezonie zimowym (XI-IV) (wt-pt): 9.00-15.00
Godziny otwarcia w sezonie zimowym (XI-IV) (sob-ndz): 10.00-15.00
Dodatkowe informacje: Rezerwacja i zgłaszanie grup pod numerem telefonu: 13 43 213 76
Strona internetowa: www.muzeum.krosno.pl/

Zobacz zdjęcia