Polski Language

Krzyż Papieski i Pomnik Jana Pawła II

Krośnieński pomnik Jana Pawła II wyróżnia się oryginalnością i wyraźnie świadczy o tym, że w 1997 roku papież odwiedził region nafty.


Jan Paweł II przybył do Krosna 10 czerwca 1997 r., by odprawić tu mszę kanonizacyjną św. Jana z Dukli, na którą miało przybyć ponad pół miliona pielgrzymów z całej Polski oraz m.in. Słowacji, Węgier i Ukrainy. Jedynym miejscem w mieście mogącym pomieścić takie zgromadzenie było oczywiście krośnieńskie lotnisko, na którym wybudowano ołtarz z charakterystycznym krzyżem, zaprojektowanym przez Barbarę i Wincentego Janowskich. Nawiązuje on stylistycznie i konstrukcyjnie do kojarzonych powszechnie z regionem szybów naftowych.

Zbudowali go zresztą autentycznie krośnieńscy naftowcy z Zakładu Urządzeń Naftowych „Naftomet“. Doświadczeni fachowcy z Wydziału Konstrukcji Stalowych poradzili sobie bez problemów z zadaniem – potężnym, bowiem krzyż mierzy sobie 37 m wysokości a rozpiętość jego ramion przekracza 10 m. Wykonano go w dwóch częściach i dopiero na miejscu zespawano w całość, łącząc z konstrukcją ołtarza. Największym wyzwaniem okazał się transport elementów, wymagający nie tylko najwyższego profesjonalizmu ale nawet… wycięcia kilku drzew.

Msza kanonizacyjna, koncelebrowana przez ponad 1000 kapłanów, nie tylko rzymsko- ale także greckokatolickich i prawosławnych, przeszła do historii a krzyż otrzymał nowe zadanie. Przewieziony na błonia przy wjeździe do miasta miał stać się trwałą pamiątką tego niezwykłego w dziejach miasta wydarzenia. I choć mało kto wierzył w sukces kolejnego transportu ważącego w całości 9 ton kolosa, misja zakończyła się powodzeniem i największy bodaj „naftowy” krzyż na świecie dołączył do krośnieńskich atrakcji.

Obok stanął pomnik Ojca św., który zaprojektowała siostra Augustyna Marek ze zgromadzenia Sióstr Służebniczek w Starej Wsi a wykonał go Stefan Kowalówka. Pomnik odsłonięto 20 czerwca 1999 roku.


13 grudnia 2015 roku odbyła się uroczystość ogłoszenia Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie.


fot. archiwum UM Krosna
Krzyż Papieski i Pomnik Jana Pawła II