Polski Language

Czarnorzeki

Jedna z piękniej położonych miejscowości w regionie, znana z Rezerwatu Prządki, wieży RTV na Suchej Górze, pięknych widoków, wyciągu narciarskiego i cerkwi, wzniesionej przez Zamieszańców.
Ale po kolei.

Wieś powstała stosunkowo późno, wzmiankowana jest dopiero w poł. XVI w. jako Wola Czarna lub Czarny Potok, stanowiła część dóbr przynależnych do zamku Kamieniec. Osadę zamieszkiwali w dużej mierze Rusini wyznania wpierw prawosławnego, którzy ok. 1600 r. wybudowali tu drewnianą cerkiew. W XIX w., kiedy stanowili oni połowę mieszkańców, ze względu na duże wpływy polskie w ich mowie i obyczaju, nazwano ich Zamieszańcami, dla odróżnienia choćby od górali Beskidu Niskiego – Łemków. Słynęli oni z umiejętności kamieniarskich, wykorzystując do tego rzemiosła okoliczne, bogate złoża kamienia.Po zakończeniu I wojny światowej, w latach 1918 -1921, zniszczona już stara cerkiew została zastąpiona nową, murowaną świątynią greckokatolicką, nawiązującą do tzw. narodowego stylu ukraińskiego, która dziś – po wojennych i powojennych wysiedleniach – służy obecnym mieszkańcom jako kościół rzymskokatolicki. Nosiła wezwanie św. Dymitra Męczennika, zamienione na Przemienienia Pańskiego. Obok niej pamiątką po Zamieszańcach są stare kapliczki oraz wciąż jeszcze istniejące nieliczne drewniane chaty.

Jeszcze w XIX w. stały się Czarnorzeki popularnym miejscem wycieczek, oczywiście głównie za sprawą majestatycznych Prządek i bliskości zamku Kamieniec oraz pięknych widoków, rozciągających się z okolicznych wzniesień. Przy dobrej pogodzie można z nich ujrzeć zarówno Bieszczady jak i majestatyczne Tatry, co udowadniają fotografie tutaj.

Z centrum miejscowości wychodzi zarówno ścieżka dydaktyczna na zamek jak i szlak prowadzący przez Rezerwat Prządki. Nic zatem dziwnego, że przyległy obszar został objęty z czasem ochroną w ramach Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego.

Obok wędrówek pieszych warto też polecić trasę rowerową Korczyna - zamek "Kamieniec" - Sucha Góra (585 m n.p.m.) - Czarnorzeki - punkt widokowy Dział (515m n.p.m.) - Kombornia – Korczyna, która przebiega przez najbardziej atrakcyjne fragmenty parku, oferująca szereg zapierających dech w piersiach panoram oraz nieco mniej podobnych w skutkach podjazdów.A w zimie kuszą Czarnorzeki wyciągiem narciarskim, prowadzonym przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Krośnie.

Stok ma charakter typowo rekreacyjny, jego nachylenie to około 13%., długość 460 m, przy różnicy poziomów 73 m. Działa tu narciarski wyciąg orczykowy typu Tatrapoma o długości 400 m, stok jest ratrakowany i oświetlony. Działa też tzw. ciepły kącik - zaplecze sanitarne i szatnia, a w weekendy można także nabyć ciepłe posiłki i napoje.

Czarnorzeki znane są także z aktywności miłośników samochodów terenowych, dla których corocznie organizowany jest zlot 4x4 oraz pola do paintballu o powierzchni 2ha.

Więcej:

Zamieszańcy - Na ludowo
Oficjalna strona wyciągu w Czarnorzekach 
Paintball - Czarnorzeki

Czarnorzeki