Polski Language

Wystawa: „Andy Warhol’s life and death” w BWA Krosno

Wystawa: „Andy Warhol’s life and death” 
Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4

Koncepcja wystawy: dr Michal Bycko 
Kuratorzy wystawy: dr Michal Bycko, Mgr Martin Cubjak, Mgr Carmen Cilipová 
Koordynacja: Katarzyna Solińska 
Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Múzeum moderného umenia Andyho Warhola w Medzilaborcach, Słowacja

Mikova, pomału wymierająca rusińska wioska na wschodzie Słowacji, jest miejscem urodzenia Andreja Varchola i Julii Zavackiej. Mężczyzny i kobiety, którzy dali życie najbardziej charakterystycznej osobistości świata sztuki drugiej połowy XX wieku – Andy‘emu Warholowi – pisze autor koncepcji i jeden z kuratorów krośnieńskiej wystawy, dr Michal Bycko – [...] Nikt nie może podważyc jego amerykańskiej przynależności i faktu, że Andy Warhol był jednym z najsłynniejszych Amerykanów, ale również tego, że z pochodzenia był Rusinem, że geny i wychowanie odgrywają w życiu jednostki wielką rolę, tym bardziej w życiu wrażliwca i neurotycznie ukształtowanej osobowości - pełnej nieśmiałości, niepewności, lecz z drugiej strony pragnącej uznania i sławy. Tej sławy, o której trudno raczej powiedzieć, że go spełniła.

Wystawa „Andy Warhol’s life and death” prowadzi przez różnorodne sfery i okresy życia artysty: narodziny – życie – zostanie gwiazdą – śmierć. 
W zamyśle, wystawa ma dać możliwość odbiorcom bardziej poznać nie tylko twórczość Andy‘ego Warhola, ale też przybliżyć jego osobowość, pochodzenie i etnos, z którego się wywodził, w kontekście tła kulturowego i wyznania rodziców artysty. 
Poszczególne części wystawy zostały wizualnie i tematycznie pomyślane tak, aby stworzyć wrażenie połączenia i następstwa poszczególnych światów, które towarzyszyły artyście od narodzin, podczas jego życia, aż do jego śmierci. 
Dr Michal Bycko zwraca też uwagę na słowa samego Andy‘ego Warhola: „Ludzie nie powinni umierać. Powinno być tak, że wyjechali gdzies daleko i już nie wrócą.“

 

Wernisaż: 21.08.2020 r., Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4

  • godz. 18:00 – 19:30 część oficjalna – z uwagi na sytuację epidemiologiczną obowiązują zaproszenia/wejściówki (szczegóły pod numerem tel. 13 43 261 87, osoba do kontaktu – Barbara Jurkowska)
  • godz. 19:30 – 22:00 część otwarta – wieczorne zwiedzanie wystawy

Program towarzyszący – projekcje filmów Andy’ego Warhola na fasadzie budynku i patio

  • 19.30 – 20:30 Screen Tests - wybrane filmy
  • 20:30 – 01:51 Sleep – legendarny, trwający 321 minut film z 1963 roku

Zwiedzanie wystawy w dniu wernisażu jest BEZPŁATNE.

Termin wystawy: od 21 sierpnia do 31 października 2020 roku.

Wystawa czynna: 
wtorek-piątek: 12:00 - 18:00 
sobota-niedziela: 09:00 - 15:00

Ceny biletów: 
Bilet normalny: 7 zł 
Bilet ulgowy: 5 zł

W każdy wtorek wstęp bezpłatny.

© The Andy Warhol Foundation for the Visual Arts, Inc., 2020