Polski Language

Zadomowieni w dziedzictwie – zabytkowe domy i wille Krosna

Bwa Krosno Galeria Sztuki oraz Fundacja na Rzecz Kultury "Walizka" zapraszają do przejścia przez próg historii i do zadomowienia się w dziedzictwie zabytkowych domów i willi Krosna.


Warsztaty

Na osoby zainteresowane regionem, badaniami socjologicznymi, pracą reporterską i dziennikarstwem czekają m.in. bezpłatne warsztaty: historyczno-archiwistyczne oraz warsztaty zbierania i tworzenia opowieści. Uczestnicy spotkań staną się współtwórcami publikacji w formie albumu, a także moderatorami strony internetowej.

Spotkania

Osoby, dla których zabytkowe krośnieńskie domy są szczególnie bliskie, zapraszamy na cykl spotkań. W odnalezieniu ducha czasów minionych pomoże artystyczny projekt Jakuba Jana Kaski, który udokumentuje historyczne miejsca. Dla chcących przyjrzeć się z bliska pracy artysty, zostaną zorganizowane pokazy – plenerowy i studyjny – starych technik fotograficznych.



Zadomowieni w dziedzictwie – zabytkowe domy i wille Krosna

Plan spotkań i warsztatów:

04 sierpnia, godz. 17:00
Plenerowy pokaz mokrego kolodionu – XIX-wiecznej techniki fotograficznej na szkle.
Start: BWA Krosno, ul. Portiusa 4, zbiórka przed wejściem.

Jakub Jan Kaska opowie o warsztacie fotografa i wyzwaniach związanych z pracą w plenerze. Zaprezentuje historyczną technikę mokrej płyty kolodionowej - opatentowaną w 1851 roku metodę uzyskiwania negatywów na szkle, dającą obrazy o bardzo wysokiej ostrości i rozdzielczości. Mimo upływu lat i rozwoju technologii cyfrowej, technika mokrej płyty kolodionowej, w wiernym oparciu o receptury i zasady sprzed ponad 150 lat, może nadal zachwycać.


06 i 07 sierpnia, godz. 17:00
Warsztaty zbierania i tworzenia opowieści, cz. 1 i 2.
Prowadzenie:
Joanna Sarnecka
Gdzie: BWA Krosno, ul. Portiusa 4.
Obowiązują zapisy: k.solinska@bwakrosno.pl, tel. 884 044 755

Cz. 1.: warsztat opowieści (06.08.), cz. 2.: warsztat etnograficzny (07.08.).
W czasie warsztatów uczestnicy szukać będą tematów, tekstów i inspiracji do tworzenia opowieści o krośnieńskich domach, willach i ich mieszkańcach.
06 i 07 sierpnia spotkamy się z Joanną Sarnecką, etnografką i opowiadaczką. Poznamy warsztat etnografa związany z komunikacją, sposobem zadawania pytań, kodem kulturowym, ze wszystkim tym, co pomaga, ale czasem także utrudnia nam rozumienie siebie nawzajem. Poznamy także podstawy sztuki opowiadania tak, by wyruszając na poszukiwanie historii, wiedzieć jak i czego szukać, z których elementów można będzie następnie ułożyć własną opowieść, scenariusz, albo opracowaną i skomponowaną historię.
Warsztaty zakończy część 3 – tworzenie opowieści (07.09.).


10 sierpnia, godz. 10:00
Warsztaty: „Archiwa, zabytki, ludzie”.
Prowadzenie:
cz. 1: Stanisław Dobrowolski (Archiwum Państwowe w Rzeszowie, Oddział w Sanoku),
cz. 2: Genealogia Krośnian.
Gdzie: BWA Krosno, ul. Portiusa 4.
Obowiązują zapisy: k.solinska@bwakrosno.pl, tel. 884 044 755

Spotkanie podzielone będzie na dwie części. W czasie pierwszej uczestnicy będą mieli okazję poznać warsztat badacza archiwisty, dowiedzą się jak i gdzie wyszukać interesujące ich zdjęcia, dokumenty i inne materiały. Druga część – przygotowana przez Genealogię Krośnian – przybliży, m.in. jak takie archiwa później wykorzystać i zaprezentować.

01 września, godz. 11:00
Studyjny pokaz mokrego kolodionu – XIX-wiecznej techniki fotograficznej.
Prowadzenie:
Jakub Jan Kaska
Gdzie: BWA Krosno, ul. Portiusa 4.

W zaaranżowanym w BWA atelier fotografa, będzie można nie tylko posłuchać o historii fotografii, ale też zobaczyć krok po kroku, jak przygotowuje się i naświetla szklane płyty, a nawet przyjrzeć się z bliska procesowi, który zachodzi w ciemni, zazwyczaj niedostępnej dla większości obserwatorów.

07 września,
godz. 10:00 – Warsztaty zbierania i tworzenia opowieści cz. 3: tworzenie opowieści.
Prowadzenie:
Joanna Sarnecka

godz. 15:00 - Warsztaty dla rodzin „Przez dziurkę od klucza”.
Prowadzenie:
Anna Woźniak

Gdzie: BWA Krosno, ul. Portiusa 4.
Obowiązują zapisy: k.solinska@bwakrosno.pl, tel. 884 044 755

Podczas warsztatów, bazując na informacjach historycznych i etnograficznych oraz rycinach, obrazach i fotografiach z epoki uczestnicy stworzą opowieść́ o dawnych bohaterach codzienności. Zapraszamy całe rodziny do kolorowania, wycinania i budowania. Wspólnie zaglądniemy w zakamarki dawnego Krosna. Efektem naszej zabawy będą przestrzenne instalacje, do wnętrza których będzie można spojrzeć przez tytułową "dziurkę od klucza".

21 września, godz. 10:00
„Zadomów się w dziedzictwie!”
panel z udziałem:
Marty Rymar (Miejski Konserwator Zabytków w Krośnie).
Gdzie: BWA Krosno, ul. Portiusa 4.

W czasie panelu będzie m.in. można się dowiedzieć jak wygląda zarządzanie zabytkiem od strony formalnej i praktycznej, jak pozyskiwać fundusze na prace konserwatorskie i remontowe, czy jak zadbać o zabytki w najbliższej okolicy.

12 października, godz. 11:00
Miejski spacer performatywny szlakiem krośnieńskich zabytkowych domów i willi oraz ich dawnych mieszkańców.
Start: BWA Krosno, ul. Portiusa 4, zbiórka przed wejściem.

W czasie spaceru będzie można poznać nie tylko architekturę najciekawszych krośnieńskich willi, ale też usłyszeć (a nawet zobaczyć) zapomniane nieraz historie, związane z jego dawnymi mieszkańcami.

27 października, godz. 18:00
Premiera albumu „Zadomowieni w dziedzictwie” i spotkanie z twórcami.
Gdzie: BWA Krosno, ul. Portiusa 4.

W publikacji wieńczącej cykl warsztatów i spotkań znajdą się fotografie krośnieńskich domów i willi wykonane przez Jakuba Jana Kaskę metodą mokrego kolodionu na szkle. Część albumową uzupełni tekst historyka sztuki Grzegorza Stefańskiego z BWA Krosno, oraz materiały współtworzone przez uczestników warsztatów.

Udział we wszystkich wydarzeniach bezpłatny.

Projekt „Zadomowieni w dziedzictwie – zabytkowe domy i wille Krosna” dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa oraz ze środków Gminy Miasto Krosno.

Projekt objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Krosna.

Projekt przygotowany i realizowany pod patronatem Miejskiego Konserwatora Zabytków w Krośnie.

Partnerzy: Archiwum Państwowe w Rzeszowie, Genealogia Krośnian, Szkoła Branżowa I stopnia nr 6 im. Jana Sas Zubrzyckiego, Policealne Studium Animatorów Kultury w Krośnie, dwutygodnik KrosnoSfera

Patronat medialny: Krosno24.pl