Polski Language

Gmach Sądu

Jest kolejną pamiątką odrodzenia Krosna w czasach autonomii Galicji, a powstał na potrzeby sądu powiatowego, który zapragnął posiadać odpowiednio reprezentacyjną siedzibę.


Teren pod budowę został zakupiony przez C.K. władze państwowe w 1910 r., w sąsiedztwie starszego budynku Rady Powiatowej. Autorem projektu był Stanisław Bergman, bratanek malarza krośnieńskiego o tym samym imieniu i nazwisku. Gmach ukończono w 1913 r. i od tego czasu, nieprzerwanie niemal, służy on wymiarowi sprawiedliwości do dziś.

Niemal – bowiem w 1914 r. stał się on – po zajęciu Krosna przez Rosjan - siedzibą sztabu słynnego gen. Brusiłowa, a po wyparciu Rosjan wiosną 1915 r. pełnił funkcję szpitala wojskowego, podobnie zresztą jak i w czasie II wojny światowej.

Eklektyczny i z pewnością istotnie reprezentacyjny gmach zwraca uwagę niemal każdego przechodnia. W dużej mierze jest to zasługą fasady, z pięknym zwieńczeniem i pseudoryzalitem, ujmującym główne wejście, nad którym wkomponował projektant ozdobny balkonik.

W centrum fasady znajduje się charakterystyczny zegar, wykonany został w Krośnie, w słynnej Pierwszej Krajowej Fabryce Zegarów Wieżowych Michała Mięsowicza.

Zobacz budynek sądu wirtualnie

fot. archiwum UM Krosna (1); archiwum Arete Sp. z o. o. (2)
Gmach Sądu