Polski Language

Świet(l)ne Miasto

Jedno z najciekawszych i najbardziej oryginalnych wydarzeń kulturalnych regionu, szybko zyskujące licznych i gorliwych entuzjastów, będące okazją do wszechstronnej prezentacji przebogtego dziedzictwa krośnieńskiego przemysłu.



KLIKNIJ W GALERIĘ PONIŻEJ I ZOBACZ FOTORELACJĘ Z EDYCJI 2016!

Fot. Paweł Fiejdasz


Bezpośrednią inspiracją organizowanej w końcu lipca imprezy jest arcyważne dla całego regionu wydarzenie, jakim było zapalanie przez Ignacego Łukasiewicza pierwszej lampy naftowej (31 lipca 1853 r.). Postać wielkiego odkrywcy jest zatem motywem centralnym, z którym wiąże się zarówno bogata tradycja naftowa jak i symboliczne rozświetlanie miasta. 


Świet(l)ne Miasto

Kultywowanie tradycji naftowych nie może się obyć bez wizyty pod krośnieńskim pomnikiem Łukasiewicza i peregrynacji do Bóbrki, do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego, którym towarzyszą wstawy, konkursy, warsztaty, prezentacje i koncerty. Warto wówczas zwiedzić miasto z przewodnikiem, który skupia się na gawędzie o naftowych tradycjach Krosna, nawet starzy mieszkańcy nie przypuszczają, że jest ich tak wiele.


Świet(l)ne Miasto   Świet(l)ne Miasto


W prezentacje naftowe, angażujące liczne firmy tej branży, włączają się także inne krośnieńskie przemysły – od szklanego przez zegarowy po motoryzacyjny, przygotowując intrygujące mini-centra nauki,  w których znaleźć można tak zabytkowe pojazdy jak i zdalnie sterowne roboty.

Symboliczny charakter ma happening artystyczny
„Rozświetlenie nocy”.


Świet(l)ne Miasto

Jest okazją do obejrzenia miasta rozświetlonego iluminacjami, kiedy jego cenna architektura wzbogaca się o mapping 3D a mieszkańcy i goście rozświetlają je lampionami. Światło to także astronomia, nocnym wydarzeniom towarzyszą więc
prezentacje astronomiczne i nocne obserwacje nieba.

Co roku program staje się bogatszy, zatem kolejne Świet(l)ne Miasto na pewno Was zaskoczy. Zatem – bądźcie koniecznie!